Concept:The power rating of an electrical device is related to the voltage and resistance by P=RV2.Explanation:Given, P=40W and R=90Ω.Using P=RV2, rearrange to find voltage:V2=P×RV2=40×90=3600V=3600=60VAnswer:The instrument should be operated normally on 60V.