Concept:Mean acceleration is the rate of change of velocity over a time interval.Explanation:The formula for mean acceleration is:a=ΔtΔv=t2−t1v2−v1From the graph points, v1=5m/s at t1=2s and v2=15m/s at t2=4s.Substitute into the formula:a=4−215−5=210=5.0m/s2Thus, the mean acceleration is constant at 5.0m/s2.Answer:5.0m/s2 (Option A).