Concept:Relative density compares the weight of the solid in air to the upthrust (loss of weight) when it is fully immersed in water.Explanation:Weight in air =45N.Weight in water =15N.Loss of weight in water is the upthrust: 45N−15N=30N.Relative density is given by:R.D=loss of weight in waterweight in airSo, R.D=3045=1.50.
Answer:Relative density =1.50, therefore the correct option is C. 1.50.